Zde může být text o autorovi
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 

Svítící oblaka

Svítící oblaka jsou nejčastěji pozorovatelná z oblastí mezi 50 až 65 stupni severní a jižní šířky, a to ve chvílích, kdy je Slunce šest až šestnáct stupňů pod obzorem. V té době nasvěcuje právě oblast mezosféry. Okolo slunovratu v Česku tato hloubka Slunce pod obzorem odpovídá půlnoci letního času.

Nejvhodnější lokalitou pro pozorování jsou vysoké hory, kde neobtěžuje veřejné osvětlení a odkud je dokonale odkrytý severní obzor. Z Krkonoš, odkud je vidět daleko na sever do Polska, jsou svítící oblaka vidět i několik stupňů nad obzorem. V Česku se jinak jejich výskyt pohybuje ve výšce kolem 35 stupňů. Uvádí to astronom Petr Horálek na internetové stránce www.astro.cz.

Měřením a pozorováním bylo podle Horálka zjištěno, že nejde o typická oblaka, která se nacházejí v troposféře maximálně 12 kilometrů nad úrovní moře, ale vrstvy Sluncem nasvícených ledových krystalů vysoko v mezosféře, tedy ve výšce kolem 80 až 85 kilometrů.

Z dosavadních pozorování je známo, že se v mezosféře teplota stále mění. Jen během několika týdnů okolo letního slunovratu se ustálí na nejnižší hodnotě během roku, a to na zhruba -130 °C. Teprve za těchto podmínek se mohou oblaka tvořit.